Yılbaşı Partisinden Sağ Çıkmanın Yolları

Dyt. Burcu TUNÇ

Diyetteyseniz, davetler her zaman kabusunuz olur. ''Aç gitmeyin'' ve ''sebzelere/salatalara yönelin'' davetten en az hasarla kurtulmanın temel kurallarıdır. Fakat özel günlerde biraz daha serbest olmak isteriz. Diyetinizi bozmadan partinin keyfini çıkarabileceğiniz öneriler...

1. Porsiyon ölçüsü= Avuç içi : Yemeği tabağınıza alırken porsiyon ölçüsü olarak Avuç içi büyüklüğünü kullanmak, porsiyon kontrolünün en basit  yoludur.

 

2. ''K'' harfine dikkat edin: Kızartma, kıtır, kremalı yiyeceklerde dikkatedin. Kızartılmış aperatifler, patates graten gibi yiyecekler aşırı yağlı ve yüksek kalorilidir.  Sosa bulanmış sebzeler de sağlıklı olmaktan çıktığı için uzak durmakta da fayda var.

 

3.Kontrollü için: Alkol ve kokteyller yediklerinizden hariç diyetinize 600-1000 kalori fazla almanıza neden olabilir.  İçeceğinizi soda ile karıştırarark alkol oranını azaltabilirsiniz.

 

4. Servis masasından uzak durun: Oturmak için servis masasından uzak bir bölgeyi tercih etmek, kalori alımını büyük ölçüde engelleyecektir. Şömine yanı ya da pencere kenarı gibi dikkatinizi başka yöne çekebileceğiniz bir konum seçebilirsiniz. Arkadaşlarınızla yemek başında sohbet etmeyin. Unutmayın, özel günler sevdiklerinizle bir araya gelmeniz için, yemek yemek için değil.

 

5. Hareket & yeterli uyku: Parti öncesinde yapacağınız egzersiz, parti boyunca metabolizmanızın hızlı kalmasını sağlar.  Uykunuzu aldığınızdan da emin olun. Yorgunken daha fazla yemek yeriz.