Vücut Şeklinize Göre Zayıflama Hareketleri

Dyt. Burcu Tunç

Daha önce bir egzersiz türünden diğer egzersizlere göre daha iyi sonuç aldığınızı fark ettiniz mi? Fark edin veya etmeyin, vücut yapınıza göre yaptığınız egzersiz türünün üzerinizde etkinliği değişir. 3 tip vücut şekli vardır. Endomorf,mezomorf ve ektomorf . Fakat biz daha anlaşılır hale getirmek için kısaca elma, armut ve fasulye sırığı diyelim. Vücut yapınızı tanıyın ve en iyi sonuç için size uygun olan egzersize yönelin.

 

Armutlar: Armut şekilli vücutta basen, kalça ve karın bölgesi daha genişken, vücudun üst kısmı daha dardır. Bu vücut şekline sahip kişiler, çok çalışsalar da, özellikle üst bölgede kas geliştirmede zorlanırlar. Kolay kilo alırlar ve metabolizmaları genellikle yavaş çalışır. Çoğunlukla, vücutlarının alt kısmından kilo vermeye çalışırlar.

 

Egzersiz önerileri: Birden fazla bölge egzersizi yapın(kollar ve bacaklar). Haftada 3 gün, 30 dakika boyunca kardiyo egzersiz yapın ve ağılık çalışması da ekleyin. Küçük molalar vererek hareketleri arka arkaya yapmaya çalışın. Armut yapılıların, vücutlarının alt kısmına odaklanma eğilimi olsa da, daha dar kalçalara sahipmiş gibi görünmek için, üst bölgelerini düzenli çalıştırmaları ve kas oranını artırmaları gerekir.

Elmalar: Elma vücut tipinde, vücut ağırlığının çoğu karın kısmında toplanmıştır. Bazılarının göğüs kafesi geniş, bazıları düz popolu, bazılarının ise kolları yumuşaktır.

 

 

Egzersiz önerileri: Elma vücut tipinde önemli olan aynı kas grubuna farklı tipte egzersizler yaptırmaktır. Vucudun yağ yakabilmesi için, egzersiz tipini düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Çoğu elma tipinde kişi, vücutlarının orta kısmına odaklıdır. Fakat vücut proporsiyonunu sağlamak için kolları ve vücudun alt kısımlarını da çalıştırmak gerekir. En iyi sonuç, kalp atış hızını artırmak için egzersizler arasındaki dinlenme süresini minimuma indirerek ve karın bölgesinden yağ yakımını artırmak için kardiyo egzersizlere ağırlık vererek alınır. Haftada 5 gün, 40-60 dakika orta düzeyde kardiyo yaparak başlamayı deneyin.

 

Fasulye sırıkları: Fasulye sırıklarının metabolizmaları hızlıdır. Uzun, ince yapılıdırlar. Kilo almakta ve kas kitlesini artırmakta zorlanırlar.

 

Egzersiz önerileri: Dayanıklılık egzersizlerinde, kas geliştirmek için, ağırlığı artırın ve tekrarları azaltın. Kardiyo tüm vücut tipleri için önemlidir fakat fasulye sırıklarının metabolizmaları hızlı olduğu için, daha az kardiyo, daha fazla ağırlık ve dayanıklılık egzersizi yapmaları önerilir.