Stressed Man

Stres Metabolizmayı Yavaşlatır mı?

Özellikle kilo ile mücadelede gözden kaçan bir nokta vardır. Duygu durumunuz. Kilo almaya başladığınızda önce kan testi yaptırmayı düşünürsünüz. Çünkü sizi neden kilo aldığınıza ikna edecek somut bir kanıt ararsınız. Kilo almanızın nedeni gerçekten stres ise, kanıta ulaşamamanın getirdiği öfke ile stresiniz artar. Stres arttıkça kilonuz da artar ve kısır döngü burada başlar...

Zorlanma, anksiyete, acele etme, olumsuz düşünceler vücudu kavgaya zorlar. Bu stres durumunda, sindirim organlarına kan akımı azalır, kalori yakımı yavaşlar ve kilo aldırıcı hormonlar üretilmeye başlar. Duygusal durumumuz, metabolizmanızı direkt olarak etkiler. Vücut beyne ve kaslara yoğunlaşarak sindirimi yavaşlatır. Stres durumunda ne kadar sağlıklı beslendiğimizin önemi yoktur.


Dinlenme, sindirimin en ideal çalıştığı zamandır. Vücut dinlenme durumunda öğünleri metabolize etme ve kalori yakımına programlanmıştır. Buna ''gevşeme tepkisi'' denir. Dinlenme durumu tv karşısında uzanmak değildir tabii. Derin nefes alma, meditasyon, yoga gibi sakinleştirici egzersizler ya da, bisiklet, düzenli yürüyüş yapmak gibi ritmik egzersizler yaparak vücudu dinlenme durumuna geçirebilirsiniz. Bu durum beslenmenizde de geçerlidir. Yemek yemeden önce besine bakarak, koklayarak, çiğnerken besini hissederek, ne yediğinizin farkında olarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Size sorum: Siz sakin yiyenlerden misiniz? Yoksa endişeli ve aceleci olanlardan mı?

Beslenme durumunuzu değiştirmek için basit ve ekili bir teknik. Yavaşça 5-10 kez derin nefes aldığımızda vücudu stresli, yavaş sindiren, az kalori yakan durumundan dinlenme durumuna geçirerek metabolizmanızı hızlandırın. Zevk alma, besinsel bir ihtiyaçtır. Dünyadaki tüm canlılar sinir sistemi fizyolojisinin en ilkel düzeyinde zevki bulmak ve acıdan uzaklaşmak için programlanmıştır. Kendimizi şok diyet veya sevmeden yiyerek cezalandırdığımızda, beyin bu yoksunluğu ''açlık'' olarak algılıyor ve bizi daha fazla yemeye zorluyor.Yiyecekler ve vücudumuz hakkında olumsuz düşündüğümüzde, vücudu placebo etkisiyle korku durumuna sokmuş olursunuz. Örneğin, sürekli kilo almaktan korkuyorsanız, vücut stres durumunda artan kortizol ve insülin salımını artırır. Bu da, vücuda yağ, kilo depolaması, kas yapımının durdurulması sinyalini verir. Korkularımızla metabolik bir gerçek yaratabiliriz.

burcu tunc foto.png

Dyt. Burcu Tunç