• Burcu Tunç

Duygusal Metabolizma Nedir?


Metabolizmanın kelime olarak karizmatik ve bilimsel bir duruşu var ve kulağa hoş geliyor. Çoğu kişi ne işe yaradığını bilmese de daha iyi ve hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olmak ister. Çünkü iyi sonuçlar verdiğini biliniyor.

Metabolizma, soluduğun havayı, içtiğin suyu, yediğin yemeği ve vücuduna giren diğer maddeleri, vücudun ihtiyacı doğrultusunda enerjiye çeviren ve depolanmasını sağlayan süreçtir. Aynı zamanda vücut için toksik maddeleri etkisiz hale getirir. Kısacası mükemmel bir sistem ve bilinmeyen daha fazlası... Aslında sandığındn daha fazla metabolik güce sahipsin. Bilinen biyolojik metabolizmanın yanı sıra daha az bilinen bir metabolizmaya daha sahipsin: Duygusal metabolizman...

Duygusal metabolizma terimi, içinde üretilen duygulardan ve dışarıdan, başkalarına ait duygulardan, durmaksızın etkilenildiğini ileri sürer. Duygusal metabolizman, seni iyi hissettiren duyguları yanına alırken, kötü hissettiren duygulardan korumaya çalışır. Yani tüm duygular sindirilmeli ve zararlı olanlar etkisiz hale getirilmelidir. Kendini çıkmazda hissediyorsan, duyguların donmuş, tıkanmış ise - Duygusal metabolizman kabızlık çekiyordur. Biri sana sinirle ve yargılayıcı sözlerle bağırdığında kendini sersemlemiş hissediyorsan - Duygusal metabolizman saldırıya uğramıştır (ağır yemek yediğinde hissettiğin gibi). Bugün kendini umut dolu, heyecanlı, mutlu ve enerjik hissediyorsan - Duygusal metabolizman çok hızlı, verimli çalışıyordur. Duygusal metabolizmanı da biyolojik metabolizman kadar önemsemen gerekir. Biyolojik metabolizmanı nasıl hızlandırmaya ve geliştirmeye çalışıyorsan, aynı özeni duygusal metabolizman için de göstermelisin. Her iki metabolizma da;

* Kabızlık, şişkinlik, yorgunluk hissi verir.

* Yavaş veya hızlı çalışabilir.

* Düzenli çalışması için aktif olması gerekir.

Çoğu kez duygular geri plana atılır. Öfke, üzüntü, korku, hayal kırıklığı vb. duygular , çoğu

kişinin gizlemek istediği veya bastırma eğiliminde olduğu hislerdir. Bazıları duygularını açığa vurmaktan korktuğu için aşkını, arzusunu veya samimiyetini de gizleyebiliyor. Sonuç, duygusal kabızlık ya da duygusal metabolizmanın yavaşlamasıdır. Sisteminden atılması gereken duygu birikimi oluşur. Bu duygular uzun süre vücutta kaldığında durumu kabul eder ve bununla yaşamaya çalışırsın veya bu birikimden kurtulmak için rahatlatıcı birşeyler ararsın. Örneğin yemek yemek!

Duygularını bastırmaya çalışmak, vücut için büyük bir psikolojik strestir. Çişini tutmaya çalışmak gibi gereksiz ve acı vericidir. Duyguları bastırmakla yaratılan stres bir çıkış yolu arar. En yaygın ve kolay çıkış yolu yemektir. Çoğu kişinin duygusal yeme olarak tanımladığı aşırı yeme ve tekrarlayıcı yeme bozukluğu, duygularının çığlığıdır. Duyguların ilgi ister. İlgi göremediği zaman bunu yiyecekle göstererek (kötü yoldan) ilgini çekmeyi başarır. Duygularını hisset. Duygu yoğunluğu doğal bir süreçtir. Duygularını bastırmadığın sürece duygusal metabolizman, hislerini doğal yoldan düzenleyecektir. Duygularının altında yatan nedene odaklan ve kendine karşı dürüst olmaya çalış. Duygularınla kavga etme, onları saklama. Gerçekçi ol. Duygularınızı yaşarsan, duygusal metabolizman hızlanır ve yiyecekerle daha sağlıklı bir ilişki kurabilirsin.


10 views0 comments

Recent Posts

See All