• Burcu Tunç

Diyetin Uykunu Mu Getiriyor?


Özellikle öğle yemeğinden sonra uyku bastırıyorsa, bu dengesiz beslenmeden kaynaklanıyor olabilir. Enerji seviyeni düzenleyecek bir öğle yemeği, öğleden sonra kafein ihtiyacını engelleyebilir!

Penn State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, yağ ve karbonhidrat tüketiminin uykuya dalmayı etkilediği belirtilmiş. Yüksek miktarda yağ tüketimi, katılımcıların kısa sürede uyuklamasına neden olurken, karbonhidrat tüketimi daha uzun süre uyanık kalmalarını sağlamıştır. Bu bulgular, daha önce yapılan çalışmalarda da desteklenmektedir.

Bu sonuç, vücudun yağları karbonhidratlardan daha zor sindirmesiyle açıklanabilir. Sindirim sırasında kan akışı beyinden uzaklaşarak mideye yöneldiğinden uykuya neden olur. Karbonhidratlar kolay sindirildiğinden bu durum yaşanmaz ve kısa sürede enerji sağlanır. Karbonhidratların 'duvara çarpma' etkisinden kaçınmak için, yüksek lif içeren karbonhidrat tüketimi önerilir.

Gün içinde enerjik olmak için öğünler -özellikle öğle yemeği - iyi dengelenmeli. Yüksek lif içeren karbonhidrat, yağsız protein, sağlıklı yağ kaynaklarıyla öğünlerini dengeleyebilirsin. Klavye başında uyuklamanı engelleyecek birkaç seçenek:

1. Tam tahıllı ekmek, marul, domates ve hardal ile hazırlanmış hindili sandviç.

2. Tam tahıllı ekmek, marul ve domates ile hazırlanmış ızgara tavuklu avokadolu sandviç.

3. Bezelyeli(veya başka bir bakliyat), 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve sirke ile hazırlanmış ızgara tavuk/ karides salatası.

4. Peynir, ıspanak ve domatesli omlet - Çok tahıllı ekmek ile.

5. Ton balığı, light mayonez, yeşillik ve domates ile hazırlanmş tam tahıllı pita sandviç.

6. Bulgur ve ızgara sebzeler ile hazırlanmış somon salatası.

7. Tam tahıllı ekmek, humus, salatalık, domates, marul ile hazırlanmış ızgara tavuk/hindili sandviç.

Ekstra enerji vermesi ve tokluk sağlaması için her öğüne tatlı olarak meyve eklemeni öneririm. Güne su içerek başlaman ve gün boyu sıvı tüketimini aksatmaman önemli. Susuzluk da uyuklamana neden olabilir.


6 views0 comments