• Burcu Tunç

Kilo Vermek Kolay, Korumak Zor


İstediğin kiloya ulaştıktan sonra kilonu korumakta zorlanıyorsan, bunun nedeni aşağıdaki 4 maddeden biri veya birkaçı olabilir.

1. Aşırı yeme alışkanlığı olan çoğu kişi, kendinde ''irade sorunu'' olduğunu düşünür. Fakat bu doğru değil! İştahını kontrol edemiyorsan, bu irade sorunun olduğunu göstermez. Sorun, yemek yerken aslında yemek yemediğindir. Ne yediğini, tadını ve yemekten zevk almayı unutuyorsun. Beyin bu unutkanlığı ''açlık'' olarak tanımlar ve bu da seni daha fazla yemeye zorlar.

2. Kilo verme programlarıyla kilo verenlerin yaklaşık %98'i 1-2 sene içerisinde kaybettikleri kiloyu geri alırlar. Verdikleri kiloyu koruyan %2'lik kısma bakıldığında tek bir ortak yönleri olduğunu görüyoruz. Hayat hikayelerinde güçlü bir nokta değişti. Bu yeni bir kariyer, sorunlu bir ilişkiyi bitirip yeni ve pozitif ilişkiye başlamak, yeni bir şehre taşınmak veya kim olduklarını, yaşamın nasıl sürdürüldüğü hakkındaki inanışlarının değişmesi olabilir.

3. Herhangi bir öğünde metabolik gücün (vücudun sindirim ve kalori yakma yeteneği) %40-60'ı sindirimin ''sefalik faz''ıyla ilgilidir. Sefalik faz, yiyeceklerin koklanması, düşünülmesi, görülmesiyle başlar. Yeme sırasında ne yediğine dikkat etmezsen, yiyecekleri %40-60 oranında metabolize edebilirsin - çarpıcı bir istatistik!​

4. Ne zaman yemek yediğin de ne yediğin kadar önemlidir. Buna ''Bio-Sirkardiyen Beslenme'' denir. Basitleştirirsek, insanlarda kalori yakımının en verimli olduğu dönem saat 12.00-13.30 arasındadır. Bu yüzden pek çok geleneksel kültürde en önemli öğün öğle yemeğidir. Kısaca, beslenmen küçük bir kahvaltı, geçiştirilmiş bir öğle yemeği ve yoğunluklu akşam yemeği ise kilo almak için uygun koşulları yaratıyorsun demektir.

#kilokaybı #koruma

11 views0 comments