• Burcu Tunç

Duygusal Beslenmenin 12 Belirtisi


Duygusal beslenme, vücut yerine duyguların beslendiği yeme şeklidir. Duygusal beslenmede yemeği tetikleyen en önemli unsur stres olmakla birlikte, mutluluk, üzüntü gibi diğer duygular da yemeği tetikleyebilir.

Duygusal beslenme, yemekle sağlıksız ilişkinin ürünüdür. Yemek, hava ve su gibi yaşamsal faaliyet olarak görünmez. Yemeğe başka anlamlar yüklenir. Zamanla buna daha çok bağlanırsın, duygu yüklersin. Yemek, yemek olmaktan çıkar.

Uzun dönemde, duygularına cevap bulmak için yemek yemek seyrekleşir. Duygularını bastırmak için aşırı yemeye dönüşür. Aşırı yeme ile kilo problemi artar. Kendine güven azalır. Mutsuzluk aşırı yemeyi tetikler ve kısır döngüye girersin.

Duygusal Beslenme Belirtileri

Duygusal beselenmenin birçok belirtisi vardır. En sık görülenleri ise:

1. Stresli olduğunda yemek yersin. Bir işe başlamadan önce ( ders çalışmak, iş, sınav hazırlığı) bilinçaltında yemek ararsın.

2. Duygularına tepki göstermek için yemek yersin. Üzgünken, hayal kırıklığına uğradığında, sinirliyken, yalnızken, endişeliyken, yorgunken, sıkıldığında yemek yersin. Duygu değişimlerinde istemsiz olarak yemeğe yönelirsin.

3. Yemekte teselli ararsın. Kendini kötü hissettiğinde, ''mutlu eden'' yiyecek ararsın. Genelde bisküvi, çikolata, dondurma, kek, tatlı gibi besin değeri düşük yiyecekler tercih edersin. Sana faydası olmadığını bildiğin halde, nedenini açıklayamasan da, bu yiyecekler sana iyi hissettirir.

4. Kilo vermede zorluk çekersin(yeme şekline bağlı). Kilo vermeyi istediğin ve ne yapman gerektiğini bildiğin halde, diyetine uyum sağlamakta zorlanırsın. Yemek yerken kendini kontrol edemezsin.

5. Mutlu olmak için yersin. Duygusal olarak yemeğe bağımlısın. Yemek yemek seni mutlu eder. Yediğin yemekten tatmin olmak, keyifle yemek ile karıştırmayın. Bahsettiğim, kendini mutlu hissetmek için yemek yemek ve yemek yendiğinde bir süreliğine mutsuzluk veren histen kurtulmak.

6.Yemen kontrol dışıdır. Aç olmasan da yemek yersin ve kendini yemekten alamazsın. Yeme isteğin yaşantını etkiler haldedir. Aç olmasan da yemek için ya da aşerdiğin bir yiyecek için dışarı çıkarsın.

7. Mutlu olduğunda yemek yersin.Mutlulukla yemek ayrı düşünülemez. Her kutlama senin için bir yemek programı demektir.

8. Yiyecekten veya yemek yemekten aşırı zevk alırsın. Yemek yemeyi seviyorsun. Yemek yemediğin zamanlarda neler yiyebileceğini düşünüyorsun.

9. Yiyeceği veya yemeyi anlatırken aşırı heyecanlanırsın. Yiyeceğin canlı olmadığını ve sevgine ya da nefretine karşılık vermeyeceğini bildiğin halde yemeği anlatırken baştan çıkarıcı, aşkım, vazgeçemediğim, onsuz yapamam, tek arzum, büyüleyici gibi duygu yüklü kelimeler kullanırsın.

10. Tok olsan da yersin. Ne kadar çok yesen de, ne kadar tok olsan da yemekten tatmin olmazsın. Yemekten edindiğin tatmin kısa süreli olduğundan, duygusal değişimde tekrar yemeye başlarsın.

11. Tok olsan da yemeği düşünürsün. Yemekten yeni kalkmış olsan da sonraki öğünde ne yiyeceğini düşünürsün. Belirli besinlere karşı takıntılısındır. Onları ne zaman yiyebileceğini düşünürsün. Öğün saati için sabırsızlanırsın.

12. Ani yeme atakları yaşarsın. Sebepsiz yeme atakları yaşarsın. Aç olmasan da, bazı yiyecekleri aşerirsin. Yemezsen gün boyu kendini mutsuz hissedersin.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.


14 views0 comments

Recent Posts

See All