Migren Ağrısı

Zonklayan baş ağrısı, mide bulantısı, ses ve ışıktan rahatsız olma, perdeleri çekip, kulaklarınızı tıkayıp, sadece yatakta kıvrılarak uyuma isteği... Bu duygular size tanıdık geliyorsa, bu yazı sizin için faydalı olabilir. 

Migren ve Beslenme İlişkisi

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, migreni tetikleyicilerini belirlemenize yardımcı olur. Beslenmenizdeki eksiklikler, yetersiz su tüketimi, uzun süre açlık, bağırsak hassasiyeti, bağışıklık sisteminizin zayıflaması migreni tetikleyebilir. Beslenmenizde yapacağınız düzenlemeler ile migren ataklarını azaltabilirsiniz. Örneğin çölyak hastalığı, gluten intoleransı, vitamin-mineral eksiklikleri migreni tetikleyebilir. Çok sayıda çalışma magnezyum eksikliğinin migreni tetiklediğini göstermiştir. Ayrıca Koenzim Q10'un migren sıklığını yarı yarıya azalttığı ve riboflavinin migreni önlemede faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Diyetiniz migren oluşumu, önlenmesi ve tedavisinde büyük rol oynar. Çünkü bağışıklık sistemi hücrelerinin %70'i bağırsaklarda bulunur. Besin hassasiyeti olan bir kişi tetikleyici bir besin yediğinde bağırsakta inflamasyon, ağrı reseptör aktivasyonu, nörolojik ve hormonal disfonksiyon, ödem gibi etkiler üreten kimyasal maddeler salgılanır.

Bu etkiler migren, irritabl bağırsak sendromu, egzama, fibromiyalji, kronik yorgunluk ve romatoid artit gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.

Besin Tetikleyicilerinin Belirlenmesi

Her insanın bağırsak yapısı ve fizyolojisi kendine özgü olduğu için, bazı besinler bazı kişilerde migreni tetiklerken, diğerlerinde tetiklemeyebilir. Besinlerin migren tetiklemesi bazen de doza bağlı olabilir. Migren ataklarını azaltmada bir besini kısıtlamaktansa, tüketim sıklığını veya porsiyonu azaltmak da yeterli olabiliyor. 

Yediklerinizi yazmak, hangi besinlerin migreni tetiklediğini tanımlamanızı kolaylaştırır. Bunun yanııjda dehidratasyon ( vücudun susuz kalması) ve öğün atlama gibi migreni tetikleyen yaşam tarzı faktörlerini de görmenizi sağlar. 

Besin günlüğü tutarken migren sıklığı ve şiddetini de not edin. Böylece besinlerin mi yoksa besin dışı faktörlerin mi migreni tetiklediğini görmeniz kolaylaşır. Örneğin ayın belirli günleri atak geçiriyorsanız, menstrual dönemden kaynaklı migren atakları yaşıyor olabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti İşe Yarar mı?

Araştırmalar eliminasyon diyetinin kullanımını destekler ve teşvik eder. ​Bu diyetlerde riskli besin grupları diyetten bir süre çıkarılıp daha sonra yavaş yavaş eklenerek tetikleyici besinlerin belirlenir. Uzun süreli ve aşırı kısıtlayıcı bir diyet uygulanırsa, migrenin belirli bir besine karşı mı yoksa aşırı kısıtlama ile oluşan vitamin- mineral eksikliğine bağlı olarak mı ortaya çıktığını belirlemek zorlaşır. Ayrıca bazı besinler birkaç gün sonra etki gösterebilir. Örneğin kişi üst üste 3 gün çilek yemiş ve sorun yaşamamış, sonraki gün pirinç yediğinde ise atak geliştirmiş olabilir. Atak çileğe bağlı mı yoksa pirinçle mi ortaya çıktı? Veya iki besinin birleşimi tetiklemiş olabilir mi?

Eliminasyon diyetinizin bir uzman tarafından oluşturulmaz ise, karmakarışık ve kafa karıştırcı olabilir. Diyetisyeniniz ile birlikte sağlık durumunuza ve vücudunuzdaki eksikliklere bağlı oluşturulan bir program ile şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. 

Migren Tetikleyici Besinler

Migreni tetikleyen birçok besin vardır. Çoğu araştırma tiramin yüksekliğinin migreni tetiklediğini gösteriyor. Yıllanmış peynir, konserveler, kurutulmuş ve işlenmiş etler, fava, humus, turşu yüksek tiramin içeren besinlerdir. Protein içeren bir besin ne kadar yıllanmışsa, tiramin içeriği o kadar artıyor.

İşlenmiş etlerde (sosis, salam, sucuk) bulunan nitrat ile soya sosu ve paketli gıdalarda sıklıkla rastladığımız monosodyum glutamat da migren ile ilişkilendirilen gıda katkı maddeleri arasında yer alıyor.

Siyah çay, elma kabuğu, şarapta bulunan tanin ve fenoller de migren tetikleyicileri arasındadır. 

En çok rastlanan migren tetikleyici besinler:

*yıllanmış peynirler

*alkol ( özellikle şarap)

*baklagiller

*çikolata

*kuruyemiş

*zeytin

*soğan

*olgun avokado, domates, muz

*üzüm

*turşu ve tütsülenmiş besinler

* soya sosu

burcu tunc foto.png

Dyt. Burcu Tunç