Meme Kanserinden Korunma Yolları

Dyt. Burcu TUNÇ

Meme Kanseri ile ilgili Bazı Gerçekler

 

*Meme kanseri, dünyada en sık görülen kanser çeşididir. Dünya çapında 75saniyede bir, 1 kadın meme kanserinden hayatını kaybediyor.

*Meme kanseri, kanser sebebiyle haytını kaybedenlerin %14'ünü oluşturuyor. Dünyada meme kanserinden  yılda 465000 kayıp veriliyor.

*Dünyada her 29 saniyede 1 kadına meme kanseri teşhisi konuyor ve her sene yılda 1 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor.

*Son 5 yıl içinde meme kanseri tanısı konmuş kadınlardan 4.5 milyonu şu an hayatta.

Meme Kanserinden Korunmanın 10 Yolu
 

Aşağıdaki liste meme kanseri oluşumuna engel olmanıza yardım eder. Meme kanserine yakalanmayacağınızı garantilemez. Fakat listedeki stratejileri takip ederek, meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir ve genel sağlık durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

 

 

 

 

1. Hareketinizi Artırın

 

Çoğu insan spora zaman ayırmayı sevmez. Çocuğunuzla hareketli oyunlar oynayarak ya da asansör kullanmayarak da hareketinizi artırabilirsiniz.

6. Omega-3 Alın

Omega-3 kanser oluşumunu ve kanserli tümörün büyümesini engeller. Ceviz, yağlı balıklar, keten tohumu omega-3 açısından zengindir. Her gün yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

2. İdeal Kilo Aralıgınızda Kalın

Bir çalışmada 18 yaşından sonra 30 kilo alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, 10 kilo alan kadınlara oranla 3 kat fazla olduğu gözlenmiştir. Daha kötüsü bu kadınlarda kanserin yayılma hızının da daha yüksek olduğu sonucuna varılmış.

3. Sebze Tüketin

Koyu renkli sebzeler, hücre hasarını önleyen antioksidanlardan zengindir. Günde en az 2-3 porsiyon sebze tüketmeniz önerilir.

4. Aile Geçmisinizi Bilin

Genetik faktörler kansere yakalanma riskinizi etkiler. Riskinizi bilirseniz, korunma önlemlerinizi erkenden alır ve kontrollerinizi yaptırırsınız.

5. Bebeginizi Emzirin

Arastırmalara göre, bebeğinizi en az 15 ay emziren annelerin kansere yakalanma riski %4 azalıyor.

7. Yesil Çay İçin

Yeşil çay antioksidan kaynağıdır.  Kanserli tümörün büyümesini sağlayan östrojen hormonunun üretimini azaltır. 

Uzun süreli hormon tedavisi meme kanserine yakalanma riskini artırabilir.

8. Östrojen ya da progesteron tedavisini 2 kez düsünün
9. Alkol Tüketiminize Dikkat Edin

Alkol, kadınlarda meme kanser riskini artıran östrojen hormonunun yükselmesine neden olur.

10. Baharat Kullanın

Baharat kullanmaktan korkmayın. Bazıbaharatlar antioksidan özellikleri nedeniyle inflamasyonu azaltır ve tümör büyümesini yavaşlatır. Örneğin zerdeçal.

Kaynak: www.medicinenet.com/breast-cancer-prevention/article.htm

               voices.yahoo.com/things-help-prevent-breast-cancer