Woman Eating Cookie

Aşırı Yemenin Önüne Geçin

Canınız sıkıldığında, stresliyken,soğuk kış günlerinde ya da yağmurlu havalarda, içinizi ısıtmak ve hüzünlü ruh halinden kurtulmak için yemek yemek kolay ve kestirme bir yol gibi gelebilir. Seratonin seviyesi, stres ve kapalı havanın etkisiyle düşer ve depresyona yatkınlığımız artar. Bazılarımız sıkıntıyı aşırı yeme ile bastırmaya çalışır. Bu davranış bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve sendroma dönüşür. Tabii ki bunu istemeyiz.

Aşırı yemeyi önlemek için beslenmenizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Aşırı yemeden kurtulmanıza yardımcı olacak bazı beslenme tavsiyeleri;

Nişastasız sebzeler: Sebzeler su içeriğinin yüksek olması ve düşük kalori içeriğiyle kilo kontrolüne yardımcı olur. Mide rahatsızlığınız varsa çiğ tüketmek yerine çorba, ızgara ve buharda pişirme yöntemlerini kullanırsanız daha rahat hissedersiniz. Mor, kırmızı, sarı, turuncu gibi göze hitap eden renkli sebzeleri bir arada kullanın. Bu renk çeşitliliği beyni uyarır ve depresif hissin ve aşırı yeme duygusunun azalmasına yardımcı olur.

Baklagiller: Baklagiller yüksek protein ve lif içeriği sayesinde protein ihtiyacını giderir ve şeker özlemini azaltır.

Çorba, ana yemek, piyaz veya salata gibi çok çeşitli tariflerde kullanılabildiğinden, çeşitlilik sağlar. Hep  aynı yemeği yeme sıkıntısı yaşamazsınız.

Domates ağırlıklı yemekler: Bol domatesin kullanıldığı yemeklerle kendinizi daha huzurlu ve zinde hissedersiniz.

 

Protein ağırlıklı beslenmek: Protein tüketimi tokluk sağlar ve yediğinizden tatmin olursunuz. Protein kaynağı olarak yağsız etler, kuruyemiş, yağlı tohumlar, yumurta ve süt ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Düşük GI 'li tam tahıllar: Glisemik indeksi düşük tam tahıllı besinler, seratonin seviyesini artırarak daha keyifli olmanızı sağlar. Yüksek lif içeriğinden dolayı uzun süre tok tutar ve aşırı yeme hissini azaltır. Yulaf, bulgur, tam tahıllı ekmeği deneyin.

Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir tüketimi, çoğu kişiye huzur verir. Protein içeriğinden dolayı aşırı yeme hissini azaltır. Öğününüzde bu gruptan bir besini mutlaka bulundurun. Sadece aşırı yağlı tüketmemeye özen gösterin.

Baharatlar: Tarçın, muskat, vanilya, karanfil ve kakao çorbarlara, yemeklere, tatlılara, içeceklere tat katar. En önemlisi sıcaklık ve huzur verir. Bu baharatlar seratonin seviyesini ve aşırı yemenizi düzenler.

burcu tunc foto.png

Dyt. Burcu Tunç