Diyette Oldugunuzu Nasıl Saklarsınız?

Bazı kişiler yaptıkları diyet hakkında konuşmayı sevse de, siz herkesin diyette olduğunuzu bilmesini istemeyebilirsiniz. Herkesin ne yemeniz gerektiğiyle ilgili az çok fikri vardır ve diyette olduğunuzda bunu dile getirmeye bayılırlar.Diyet yaptığınızı kendinize saklamak en büyük hakkınız fakat yorumcu grubu susturmak için bazı taktiklere ihtiyacınız var.

 

1. ''Diyette misin?'' sorularına hazırlıklı olun: Diyete başladığınızda yeme alışkanlıklarınızın değiştiği farkedilecektir. Savunmacı tavır takınmak ya da onları ilgilendirmediğini söylemek yerine, kendinize göre birkaç mantıklı cevap hazırlayın. Örneğin:

  • Bugün sağlıklı beslenmek istedim.

  • Ağır yemek midemi rahatsız etmeye başladı

  • İkram ısrarları için ''Teşekkür ederim. Şu an canım hiç istemiyor''.

  • Konuyu değiştirmeye çalışın.

 

2. Herkesin ne yediğiyle ilgilenmeyin: Tartılmayı ve yemeği takıntı haline getirdiğinizde, diyete başladığınızı ilan etmiş olursunuz. Bu yüzden, sürekli yemek ve kilo hakkında konuşmaktan kaçının. 

 

3. Aç kalmayın: Çok açsanız, kendinizi kontrol etmekte zorlanırsınız. Davet öncesi saatlerce aç kaldıysanız, ikramları geri çevirmekte zorlanırsınız. Diyet yaptığınızı gizlemiş olursunuz fakat gerçekte zaten diyetiniz bozulmuştur. Bu durum motivasyonunuzu düşürür. Bu yüzden her zaman planlı ve hazırlıklı olun.

 

4. Konunun uzmanına danışın: Bazen yaptıklarınızı paylaşmak isteyebilirsiniz. Online diyet gruplarında, sizin gibi diyet yapan kişilerle yaptıklarınızı paylaşabilirsiniz ya da diyetisyene giderek gidişatınız ile ilgili yardım alabilirsiniz. 

 

UYARI!

  • Yeme bozukluğu olan kişiler, bu alışkanlığını aile ve arkadaşlarından saklama eğilimindedirler. Yeme bozukluğunuzu saklamak, sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Yargılanmadan yardım almak için bir profesyonele başvurun.

  • Diyet yaparken sürekli duygu değişimleri yaşıyorsanız, depresyondaysanız veya sosyal hayatınızdan kendinizi soyutluyorsanız, yardım alın.

 

Kaynak: http://www.wikihow.com/Hide-That-You-Are-on-a-Diet