Kilo verirken yediğim her yemek diyet olmak zorunda mı? Diyet tarifleri ne gibi avantajlar sağlar?

 

Diyetisyenler size baklava yemenizi tavsiye ederek kilo verdirmeye çalışmazlar. Fakat kilo vermenizi sağlarken, sizi yoksun hissettirmeyen, gün boyu tok ve enerji dolu hissetmenizi sağlayan diyet tarifleri önerebilirler. 

 

Peki diyet  tarifleri hangi besin gruplarını içerir? Neden işe yarar?

 

 

 

Diyet Tarifleri

Diyet tarifleri için en sık kullanılan yiyecekler ve etkileri:

Dyt.Burcu TUNÇ

1. Tavuk, Baklagiller ve Balık: Vücudunuz proteinleri sindirebilmek için yağlar ve karbonhidratlara kıyasla daha fazla çalışmak zorundadır. Bu yüzden protein yediğinizde daha fazla enerji harcarsınız. Aynı zamanda sindirimi uzun sürdüğünden, uzun süre tok hissedersiniz. Protein tüketimi, açlık hormonu ghrelinin mideden salınımını azaltarak, iştahınızı bastırmaya yardımcı olur.

 

2. Yumurta: Çoğumuz günlük protein ihtiyacımızın yarısından fazlasını akşam 6'dan sonra tüketiyoruz. Fakat sabah saatlerinde protein ağırlıklı beslenirseniz, günün ilerleyen saatlerinde abur-cubur yeme ihtiyacınız azalır. Yani, güne poğaça yerine yumurta ile başlarsanız, gün boyu açlık krizi yaşamazsınız. 

 

3. Zeytin yağı ve Avokado: Yağ, beyne ''yeterince yedim'' sinyali gönderen bazı hormonların bağırsaklarda salınımına neden olur. Yağlar, kandaki karbonhidrat emilimini yavaşlatarak, kan şekerini dengeler ve aşerme, aşırı yeme gibi dürtüleri baskılar.

 

4. Çorba: Düşük kalori ile doygunluk sağlayabilirsiniz. Sebze veya tavuk çorbası içebilirsiniz. Kremalı çorbalar, işkembe çorbası için garanti veremem.

 

5. Greyfurt ve Elma: Düşük glisemik indeksi ile ünlenen greyfurtun özellikle şeker hastalarındaki yeri tartışılmaz. Zaman zaman tartışılsa da, kilo vermeye etkisi kanıtlanmıştır. Greyfurt yemenin çok uygulanabilir olduğunu düşünmüyorsanız, diyetisyenlerin yanlarından ayırmadığı elmayı deneyebilirsiniz. Ana yemekten yarım saat önce yenen elma, iştahı baskılayarak, öğle ya da akşam yemeklerinde alacağınız kalori miktarını kısıtlar. Önemli olan elmayı kabuğuyla birlikte tüketmeniz. Elma suyu veya sosu aynı etkiyi göstermez.

 

6. Kahvaltılık Gevrekler:  Sabah işe geç kalanlar için pratik bir öğün olmasının yanında akşam atıştırmaları için de browni yerine tercih edebileceğiniz bir alternatif olabilir. Kilo verdirmenin yanında uzun süre tok tutar. Liften zengin gevrekleri kurutulmuş meyveler ile tatlandırabilirsiniz.

 

7. Fiber: Liften zengin besinler, çabuk doyurmasının yanında, bağırsak çalışmasını hızlandırarak, kalori boşalmasına yardım eder. En iyi kaynakları, tahıllı ekmekler, yeşil yapraklı sebzeler ve kabuklu meyveler. Diyet tarifleri favorisi!