Davranış Değişikliği Terapisi

Dyt. Burcu TUNÇ

Davranış değişikliği terapisi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen tek kalıcı kilo verme yöntemi olarak dikkat çekiyor.

 

Davranış değişikliği terapisi ile kişinin sağlıklı kiloya ulaşabilmesi için mevcut beslenme alışkanlıklarının incelenip; sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için somut öneriler sunulur.

 

Aşırı yeme alışkanlığı olan çoğu kişi kendilerinde ''irade sorunu''  olduğunu düşünür. Aslında bu doğru değil!  İştahınızı kontrol edemiyorsanız, sorun yemek yerken aslında yemek yemediğinizdir. Sağlıklı beslenmeye çalışırken, ne yediğinizi, tadını ve yemekten zevk almayı unutuyoruz.Beyin bu unutkanlığı ''açlık'' olarak tanımlar ve sizi daha fazla yemeye zorlar.

 

 

Önemli olanın kilo vermek değil, verilen kilonun korunmasıdır.  "Araştırmalar, kilo verme programlarıyla kilo verenlerin yaklaşık yüzde 98'inin 1-2 sene içerisinde kaybettikleri kiloyu geri aldıklarını gösteriyor. Verdikleri kiloyu koruyan yüzde 2'lik kısma bakıldığında tek bir ortak yönleri var:  Kariyer, ilişki, çevre veya davranış değişikliği gibi hayat hikayelerinde radikal bir değişikliğin olması.  

 

Beslenme danışmanlığında davranış değişikliğini hedefleyen uygulamalar esas alınmalı. Davranış değişikliği terapisi ile kişinin sağlıklı kiloya ulaşabilmesi için mevcut beslenme alışkanlıkları inceleniyor; sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için somut öneriler sunuluyor, neyi değiştirmesi gerektiğinden çok, nasıl değiştireceği konusunda çözüm öneriliyor. Davranış değişikliği süreci; beslenme eğitimi, besin ve fiziksel aktivite kaydı, uyarıcı kontrolü, yavaş yeme, egzersiz, bilişsel terapi gibi birçok tekniği içeriyor. Bu aşamalar sonucunda bireyi izliyor, kişiye özel hedef belirliyor ve problemini çözmeye yönelik tedavisini başlatıyoruz.