Gece Yeme Sendromu

Sabah tok kalıyor ve yemek yemiyorsan, akşam yemeğinden sonra günlük kalorinin en az %25'ini tüketiyorsan ve uyku düzeninin bozulmasıyla bu durum ​haftada 4-5 kez tekrar ediyorsa, gece yeme sendromun olabilir. 

Gece yeme sondromunun uyur gezerliğe bağlı gece yemelerinden farkı, gece yemeleri sırasında kişinin tamamen bilinçli olmasıdır. Akşam saatlerinde fazla kalori alınması, gece karbonhidrat ağırlıklı atıştırmalıklara eğilimi artırır.

Kilo vermeye çalışıyorsan gece yeme sendromu, diyeti bozmana, verdiğin kiloları kolaylıkla almana neden olur. Bu yeme davranışından duyulan suçluluk duygusu ve utanç nedeniyle çoğu kişi profesyonel yardım almaktan kaçınır ve bu davranışı saklama, görmezden gelme eğilimindedir. Özellikle kendisi veya çevresi sendromundan haberdar değilse, çözüm aramak daha zorlaşır.

GECE YEME SENDROMU VE DİĞER YEME BOZUKLUKLARI

gece yeme sendromu.png

GECE YEME SENDROMU VE UYKU DÜZENİ

Gece yeme sondromu, bozulmuş veya gecikmiş uyku düzeni ile bağlantılıdır. Metabolik sendrom, karın çevresi yağlanması, yüksek tansiyon ve dislipidemi riskinde artış ile de ilişkilendirilmiştir. 

Uykusuzluk, gece atıştırmaları için depresyondan daha güçlü bir tetikleyici. 

Menü planlama ile düzenli bir yeme programı oluşturmak, yeme, uyku ve egzersiz saatlerinin belirlenmesi gece yeme alışkanlığından kurtulmak için etkili bir yöntem. Gece yeme alışkanlığı olanlarda kahvaltıyı atlamak yaygın görüldüğü için. Beslenmenizi yemeğe daha erken saatlerde başlayacak şekilde düzenlemelisiniz. Kahve tüketimi de, özellikle günün erken saatlerinde kısıtlanmalı