10 Dakika Meditasyonun 5 Faydası

Dyt. Burcu TUNÇ

Tatil günü rahatlama günü. Kendinize 10 dakika ayırarak gününüzü daha sakin geçirebilirsiniz. 10 dakika meditasyon yapmanın 5 faydası:

 

1. Stres

 

Meditasyon stresi azaltmanın en iyi yoludur. Meditasyon, vücudu zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak dinlenmeye almanın yanında, kortizol gibi strese bağlı salgılanan hormon seviyesini de azaltarak gün içinde daha sakin kalmanızı sağlar. 

2. Agrı

 

Meditasyonun kronik ağrıları azalttığını kanıtlamış çalışmalar var. Journal of Behavioral Medicine dergisinin yaptığı araştımada, bel ağrısı, kronik migren, baş ağrısından şikayetçi kişilerin, meditasyon ile ağrılarının azaldığı, düzenli meditasyon programına girenlerin ise ağrılarının geçtiği gözlenmiştir.

 

3. Anksiete

 

Klinik Psikoloji Dergisiin 2009'da yayınladığı bir makalede meditasyonun kişilerde endişeyi azalttığı ve umudu artırdığı gözlenmiştir. Kanser hastalrı üzerinde yapılan bir çalışmada ise, meditasyon yapan hastaların sadece 7 haftada yapmayanlara göre daha az depresif ve endişeli olduklarını göstermiştir.

 

4. Kardiovasküler Hastalıklar

 

Meditasyonun rahatlatıcı, tansiyon düşürücü ve kalp atışını yavaşlatıcı etkisi, kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerde olumlu sonuçlar vermiştir.

 

5. Uykusuzluk

 

Minnesote Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre, kronik uykusuzluk şikayeti olan bireylere uygulanan 3 aylık meditasyon programı sonucu, bireylerin uykuya dalma ve uyumalarında olumlu gelişmeler gözlenmiştir.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dr. Alejandra Carrasco